P13-laget deltog i hinderbanelopp – lerigt, roligt och fullt av laganda!
Pojkar 2013Publicerad: 19.08.2025 12.31

P13-laget deltog i hinderbanelopp – lerigt, roligt och fullt av laganda!

I helgen bytte en del av P13-laget fotbollsplanen mot en lerig hinderbana i Vörå– och vilken upplevelse det blev! Med taggade och ivriga pojkar på startlinjen till Valhalla Family var stämningen på topp redan från början. Trots att regnet duggade till och från under dagen och vindarna blåste starka, var det inget som störde pojkarnas goda humör.

Loppet bjöd på både skratt och utmaningar. Lagandan var stark – pojkarna hjälpte varandra över hindren och peppade varandra längs med banan. För många blev mudland en favorit. Där man bl.a fick åka rutschkana ner i lervatten och svinga sig över lerpölar.

Efter varm dusch och torra kläder, avslutade en del av laget med välförtjänt tacobuffé – ett perfekt avslut på en aktiv och minnesvärd dag.

Att göra saker tillsammans utanför fotbollsplanen stärker lagets sammanhållning. För många var det dessutom givande att få sätta prov på sina hinderkunskaper på riktigt. Under vinterns fysträning har pojkarna nämligen fått utveckla sin styrka och smidighet genom bl.a. hinderträning.

Bra jobbat, P13 – ni visade att ni är ett lag både på och utanför planen!

BK-48

Bollklubben 48 rf. 2292190-0

Mossavägen 36

65280 Vasa


e-post: styrelsen@bk48.fi