Föreningens riktlinjer gällande coronaläget per 5.10.-25.10.2020
6.10.2020 16:39 Nyheter / Huvudsida

.


Föreningens riktlinjer gällande coronaläget per 5.10.-25.10.2020

Föreningen ger en stark rekommendation åt lagen att inte ordna samlingar som kräver närvaro fram till 25.10.2020, med beaktan till Vasa hälsovårdsnämnds rekommendationer och Finlands Bollförbunds rekommendationer.

Föreningen ställer in och avbokar alla teknikträningar under ifrågavarande period och återkommer snarast möjligt gällande ordnandet av tekniktävlingen.

Föreningen poängterar även att de lag som inte ännu ordnat sina säsongsavslutningar inte heller ordnar dem, och uppmuntrar de lagen att ordna säsongsöppningsmöten då det blir möjligt, där föreningen står för bulla enligt tidigare överenskommelse gällande säsongsavslutningarna.

Styrelsen följer aktivt coronaläget och återkommer med nya direktiv vid behov.

Vi önskar att alla håller sig friska och tar därmed det säkra före det osäkra.

Mvh, Styrelsen


   
Mera nyheter
Bollklubben - 48 rf
«  Oktober   »
Kategorier