ABB Framtidens talanger-stöd till vårt lag
23.4.2021 22:25 Nyheter / WFA/BK-48 F06

ABB:s Vasa enheter har valt att stöda våra duktiga 06-flickor inom programmet "Framtidens talanger".

En stor eloge till ABB och deras stödprogram som på ett ypperligt sätt visar hur ett företag kan ta sitt samhällsansvar genom en satsning på framtiden. Corona-tiden har varit en tuff tid för både ung som gammal, samt även för ett satsande juniorlag och därför kommer ABB:s stöd på 3000 € ytterst lämpligt. Vårt lag tränar fyra gånger per vecka och spelar i den högsta nationella serien med långa spelresor och därför skjuter kostnaderna ofta i höjden. Med hjälp av ABB stöd kan vi gjuta framtidstro i våra duktiga flickor och genomföra den säsong som vi alla ser fram emot, om Corona-läget tillåter. Stora satsningar görs på energiklustret i Vasa och regionens flickfotboll har vind i seglen vilket gör det extra roligt att visa resten av Finland vilka möjligheter det finns i vår region. Stort tack ABB och grattis också till alla andra pristagare!

Läs mera på: https://new.abb.com/fi/tulevaisuuden-talentit


   
Mera nyheter
Bollklubben - 48 rf
«  Maj   »
Kategorier